SPF
Labas mieloji,
Grįžtame su naudingais patarimais Tavo grožio puoselėjimui! Ar jau pajautei, jog nuo šiol gali jaustis rami, nes turi tikrą grožio ekspertą šalia?
Šiame naujienlaiškyje Tu rasi esminę informaciją, kurią privalai žinoti apie teisingą apsaugą nuo saulės. Juk nenorime, kad mus taip džiuginantys saulės spinduliai paankstintų mūsų odos senėjimą ir sukeltų pavojingas ligas.
AR EGZISTUOJA SVEIKAS ĮDEGIS?
UV spinduliuotė pasiekianti žemę iš saulės daugiausiai susideda iš UVA (apie 95%) ir mažesnės dalies UVB (apie 5%) spinduliuotės. Šios spinduliuotės skiriasi savo bangos ilgiu ir gebėjimu įsiskverbti į odą, dėl šios priežasties skiriasi ir jų daroma žala. UVB spinduliai įsiskverbia į epidermį – viršutinį odos sluoksnį, ši spinduliuotės rūšis sukelia odos paraudimą (nudegimą saulėje) ir laikoma viena iš pagrindinių odos vėžį sukeliančių priežasčių. UVB intensyvumas priklauso nuo metų laiko, lokacijos ir dienos meto ir yra aktyviausias tarp 10 ir 16 valandos vėlyvą pavasarį ir ankstyvą vasarą. UVA spinduliai į odą įsiskverbia giliau nei UVB spinduliai ir pasiekia mūsų dermą (tikroji oda) ir yra siejami su odos parudavimu (įdegimu). Deja turime nuliūdinti, bet NĖRA tokio dalyko kaip sveikas įdegis. Bet koks odos patamsėjimas yra odos pažeidimo požymis ir klysta tos, kurios teigia, jog ,,tai tik vitamino D poreikis‘‘. Ilgalaikis UVA spinduliuotės poveikis sukelia pirmalaikį odos senėjimą, raukšlių atsiradimą, senatvines odos dėmes, taip pat, gali prisidėti prie odos vėžio formavimosi. Skirtingai nei UVB spinduliuotė ši spinduliuotės forma vienodai veikia visą dieną ištisus metus ir gali prasiskverbti pro stiklą.
KAIP IŠŠIFRUOTI ŽODĮ SPF IR KOKĮ SKAIČIŲ PASIRINKTI?
SPF (ang. „sun protection factor“) yra apsaugos nuo saulės faktorius. Tai toks faktorius, kuris nurodo kiek laiko reikia, kad UVB spinduliai paveiktų odą, taip kad ji paraudonuotų palyginus su neapsaugota oda. Taigi, kuo didesnis SPF skaičius, tuo didesnė apsauga nuo nudegimų saulėje. Pavojingas mitas, kad pasirinkus produktą su aukštu SPF galėsime saulėje būti ilgiau ir mažiau saugotis. Tačiau, deja, nėra 100% nuo UV spindulių apsaugančio SPF filtro ar filtrų mišinio. Galima sakyti, kad SPF30+ neturi reikšmingo apsaugos lygio skirtumo nuo SPF 30. SPF15 mūsų odą apsaugo nuo 93%UVB spinduliuotės, SPF30 – 97%, SPF50 – 98%. Toliau didėjant SPF skaičiui vis labiau mažėja skirtumas tarp UVB apsaugos lygio. Taip pat, apsaugos lygį lemia ir kiti svarbūs faktoriai tokie, kaip odos tipas, teisingas užteptas apsaugos nuo saulės produkto kiekis ir tolygus paskirstymas ant odos, pakartotinis produkto užtepimas pagal gamintojo nurodymus, pasimaudžius, suprakaitavus ar apsaugai nusitrynus nuo odos.
AR TIKRAI KREMAI SU SPF APSAUGA KEMŠA PORAS?
Taip, kremai su SPF apsauga gali kimšti poras. Padaryti tyrimai teigia, kad poras gali kimšti mineraliniai (fizikiniai) UV filtrai tokie kaip titano dioksidas (INCI Titanium Dioxide) ir cinko oksidas (INCI Zinc Oxide). Tai priklauso nuo mineralinio UV filtro dalelių dydžio ir odos tipo. Žmonėms linkusiems į aknę derėtų rinktis lengvesnio tipo apsaugos nuo saulės produktus, kurie nebūtų sunkios aliejinės konsistencijos. Mes siūlome renkantis apsaugos nuo saulės priemonę pasitarti su dermatologu ir bandymo keliu atrasti Jums labiausiai tinkančią priemonę.
AR GALIMA ĮDEGTI SU SPF APSAUGA?
Kadangi nėra tokio SPF filtro ar jų mišinio, kuris 100% apsaugotų nuo UV spinduliuotės tad naudojant apsaugą nuo saulės įdegti GALIMA. Tačiau, reiktų nepamiršti, kad įdegis nėra sveika odos būklė. Įdegio metu padaryta žala kaupiasi ir pagreitina odos senėjimo procesus kartu padidindama riziką įvairių tipų odos vėžio atsiradimui. Odos tamsėjimas, kitaip melanino gamyba viršutiniame odos sluoksnyje, yra natūrali odos apsauginė priemonė, barjeras apsaugantis nuo UV spindulių. Tačiau, ypatingai šviesią odą turintiems žmonėms, šios apsaugos nepakanka. Todėl kartais padaromos klaidingos išvados, kad natūralus įdegis gali apsaugoti nuo UV spinduliuotės poveikio. Tačiau, galima pateikti labai paprastą pavyzdį – melanino odoje apsaugos lygis yra SPF1,5 – SPF2,0, rekomenduojamas SPF apsaugos lygis aktyviai apsaugantis nuo saulės yra ne mažesnis nei SPF30.
TRUMPA ATMINTINĖ
Į ką reiktų atkreipti dėmesį renkantis produktus su apsauga nuo UV?
- Rinktis plataus spektro (ang. „broad spectrum“) UV filtrus turinčias apsaugos priemones. Tai tokios priemonės, kurios apsaugo ir nuo UVA ir nuo UVB spinduliuotės.
- Aktyviai apsaugai nuo saulės rinktis ne mažesnio nei SPF30 apsaugos lygio produktus.
- Rinktis vandeniui atsparias priemones.
- Naudokite kuo daugiau produkto kiekio ir kuo dažniau.
NEPAMIRŠK:
- Pasirinkus produktą su norimu apsaugos lygiu, svarbiausia ant odos užtepti rekomenduojamą kiekį produkto ir jį tinkamai paskirstyti ant odos, nepaliekant neužteptų plotų. Rekomenduojama apsaugą nuo saulės tepti prieš 20 minučių iki išėjimo į lauką, tačiau visada vadovaukitės gamintojo rekomendacijomis.
- Reikiamą kiekį apsaugos nuo saulės reikia tepti kas dvi valandas! Nepamirštant lūpų, ausų, rankų, pėdų, ir kaklo. Tai galioja ir vandeniui atsparioms priemonėms! Kadangi vanduo, prakaitas ar nusišluostymas rankšluosčiu gali sumažinti UV filtrų veiksmingumą.
- Ilgai nebūkite saulėje, ypatingai nuo 10 val. ryto iki 16 val. vakaro, kuomet UV spinduliuotė yra stipriausia.
- Prisidenkite odą kiek tai įmanoma, nešiokite plačias skrybėles, akinius nuo saulės, blokuojančius UV spindulius.